„Ako to nie je a nikdy nebolo“

Autor: Mariana Gallová | 16.5.2015 o 0:00 | (upravené 17.5.2015 o 15:55) Karma článku: 3,44 | Prečítané:  483x

Po treťom kompletnom prezretí televízneho zoznamu asi s päťdesiatimi stanicami v našom prípadne príbuznom bratskom jazyku a ďalšími dvoma stovkami v cudzích, začína byť únavné ho prepínať odznova. 

Preto vymieňam jeden prostriedok masovej komunikácie za iný a chystám sa pozdraviť známych aspoň vo svete virtuality, keďže sa v meste nespoznávame. Po pár dotieravých a hlavne nechutných správach, ktorých obsahom sú ponuky finančnej odmeny za nejakú tú „maličkosť“, s hnusom zatváram sociálnu sieť, ktorú už aj tak poznám od A po ZET. S úmyslom ju vymeniť za knihu, teda za „knihu tvárí“, odhadzujem všetky zábrany a vypínam internet. Koniec koncov, dnes už niekoľkokrát vypadol a nervy, tie nemám zo železa.

Znudene pozerám na svoje dokonale urobené nechty a na kamienky, ktoré sa ligocú na nechte prstenníka, a to len preto, že to tak mala aj Dara Rolins. Veď nie nadarmo sa hovorí „kto vytŕča z davu, zotnime mu hlavu“ a mne sa tá moja, predsa ešte zíde.

Popri prezeraní obrázkov v bulvári, ktorý sa pýši titulkom „nový“, hoci už takým dávno nie je, sledujem slečnu snažiacu sa zaparkovať X6-ku svojho „deda“ na miesto vyhradené pre invalidov. V istom ponímaní by sme ju mohli považovať za novodobého slovenského zbojníka, síce dnes už Poliakmi adoptovaného, Jurka Jánošíka, ktorý mal rovnaký úmysel. Bohatým brať.

Toľko sa toho zmenilo. K horšiemu... K lepšiemu... Aj na hrôzy vojny si už len matne spomínajú naši starí rodičia, no a zrejme aj preto im chcú Rusi osviežiť pamäť. A potom, že prečo ľudia trpia depresiou a hádžu sa pod prostriedky mestskej hromadnej dopravy, respektíve pod „prevyvolenýchzadarmovlaky“ ?!

Minulý režim a život v ňom som lizla iba o chlp, no narodila som sa do sveta, kde sú ženy silné, samostatné a majú rovnaké práva ako muži. Nedajú sa utláčať a dokazujú, že sú rovnako dobré, niekedy až tak presvedčivo, že vznikajú kluby týraných mužov. Potom celkom dobre nechápem ako je možné, že taká cieľavedomá, všestranná a nezávislá žena, nedokáže doma na materskej uvariť, oprať, popratať, keď to jej „dávne“ predchodkyne tak dobre zvládli. Hlavne, že nákupné centrá sú plné mamičiek a „maniačiek“, ktoré popíjajú kávu, zatiaľ čo sú ich deti odložené v ohrádke s guličkami.

Schuti sa zasmiať na fotkách z rodinného albumu a vypočuť si pár príbehov z čias, kedy názov republiky bol asi taký stály ako aprílové počasie, to ma veru nikdy neomrzí. Pozerať sa na otca s dlhými kučeravými vlasmi alias Pali Habera, akurát s lepšími zubami a na mamu s trvalou na hlave a v tesilových nohaviciach, vypovedá viac než dosť o tom, ako sa stálice z ulice stali idolmi obyčajných ľudí.

Dnes sa takýchto „milých“ spomienok vieme ľahko zbaviť, no v minulosti sa nedali vymazať stlačením klávesu DELETE. Ľuďom sa bolo treba postaviť tvárou v tvár a nie „face to book“, pretože cez písmenká vie byť proste každý frajer. Zabudnúť na ľudí, ktorí nás prestali zaujímať je teda oveľa ťažšie ako v minulosti, pretože posilnení Vodou s džúsom si dokážeme cez smartfón vylievať nielen srdce, ale následne aj obsah žalúdka. No a potom, zabudni na niečo také...

Pri prehrabávaní sa spomienkami som už po niekoľkýkrát narazila aj na tri zväzky listov, z ktorých každý jeden odpočítava 730 dní. Ide o zamilovanú korešpondenciu medzi dievčaťom, ktoré už vyrástlo z pionierskej rovnošaty, a vojakom, vypĺňajúcim si čas vymýšľaním básničiek a kreslením klasických postavičiek z „Pagati“ na obálku. Vďakabohu, márne by som v nich hľadala výrazy typu „4hoyQy l4sqa“ alebo iné primitívnosti, ktorými sa dnes väčšina mladých „iskričiek“ zdobí.

Vtedy bol svet od týchto vecí čistejší, aj keď blbostí, tých sa tiež museli napočúvať dosť. Niektoré z nich sú nám vtĺkané do hláv dokonca aj dnes, a my preto, aby sme dokázali svoju nezávislosť, vyspelosť a schopnosť samostatne uvažovať, vytvárame prepotrebné referendá, dávame hlas zemanom a sedliakom, a keď je najhoršie, odvolávame sa na cirkev a Božie prikázania.           

...a to len vďaka tomu, že skončila doba červených šortiek a bielych tielok, rady na banány vystriedali rady na prácu a prišli lepšie časy. Tak nám treba alebo chvalabohu?

Sedemnásty november. Meniny oslavuje Klaudia a do konca roka chýba už len 44 dní. Sovietska sonda Luna 17 pristála na Mesiaci, bol otvorený Suezský prieplav a Arnolda Schwarzeneggera inaugurovali za guvernéra Kalifornie.  

Tieto udalosti však nemajú nič spoločné so symbolmi nežnej revolúcie - štrngajúcimi kľúčmi, či stužkami, ktoré voľakedy zdobili kabáty a čiapky ľudí, oslavujúcich dôležitý medzník nedávnej histórie. Práve od sedemnásteho novembra sa v našej spoločnosti začala odvíjať zásadná transformácia v hlavných oblastiach života. Bol ukončený totalitný režim a Slováci si mohli slobodne zvoliť vraj demokratickú vládu, vďaka ktorej máme jednu z najvyšších daní v strednej a východnej Európe a pomaly vymiera stredná vrstva obyvateľstva.

Dnes si vydobytú slobodu a právo byť rovnocennými nepripomíname tak, ako to robili naši rodičia, či starí rodičia. Už sa nezúčastňujeme sprievodov vystierajúc ruky do neba a sľubujúc hovoriť pravdu netlieskame a netešíme sa z toho, čo sa „nám“ podarilo vybojovať. A ani si za zvuku zvončeka nesľubujeme zajtrajšok a s ním nový deň. Ale vďaka jednému odvážnemu počinu si môžeme dnes kúpiť auto, aj keď ideme iba vyvenčiť psa a kľudne sa zamilovať do „amíka“ bez nejakých obmedzení, ak teda nepočítame cenu letenky a možnosť zostrelenia lietadla ruskou technikou...

Od vzniku vysokých škôl boli študenti dôležitou súčasťou spoločnosti a dodnes sú považovaní za predpoklad jej rozvoja (a asi preto každý druhý inžinier musí robiť v McDonalde). Sedemnásty november je však jediným dňom, ktorý patril, patrí a bude patriť práve im. Ľuďom tvoriacim budúcnosť...    

Pesimista práve teraz všetkému uveril. Optimista, ten sa už teší na ďalší významný míľnik v našich dejinách a víta možnú zmenu. No a realista sa schuti zasmial. On vie, že ľudia nikdy nedokážu oceniť prítomnosť, že stále ju budú porovnávať s minulosťou a pritom túžiť po budúcnosti. Ale ako vravel Gándhí, keď sa ti nepáčilo to, čo bolo a nie si spokojný ani s tým, čo je, tak buď práve ty tou zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Vážny sa bude voziť v luxuse za štátne peniaze

Sociálna poisťovňa obstarávala auto za takmer 53-tisíc eur, súťaže sa zúčastnila iba jedna firma.

DOMOV

Končiaci vyšetrovateľ Gorily sa sporí s policajným šéfom

Marek Gajdoš je pripravený vypovedať pred poslancami.


Už ste čítali?